Ravnateljica MURID-a predstavljala Republiku Hrvatsku i Međimurje na konferenciji u Beogradu
Na poziv Ureda UNICEFa za Hrvatsku, ravnateljica MURIDa Silvija Pucko sudjelovala je kao panelist na prvoj Regionalnoj konferenciju o ranom razvoju djece i roditeljstvu, 25. i 26. lipnja 2024. u Beogradu.
Konferenciju pod nazivom „Najbolji početak za djecu: moć roditeljstva“ organizirao je Ured UNICEFa za Europu i Srednju Aziju u suradnji s uredom UNICEF Srbija s ciljem postizanje zajedničke višesektorske vizije o ključnim elementima podrške roditeljstvu, prikaza uspješnih pristupa oblikovanju politike i programiranja za postizanje rezultata za djecu i roditelje i jačanja regionalnih partnerstava i olakšavanje razmjene znanja. Silvija Pucko sudjelovala je u panelu s temom „Intenzivna podrška roditeljstvu-rana intervencija u djetinjstvu“ predstavljajući sveobuhvatni model podrške obiteljima djece u razvojnom riziku u Međimurskoj županiji.
Naglasila je da su vjera stručnjaka u resurse djeteta i obitelji te povjerenje donositelja odluka u međusektorski tim koji razvija podršku roditeljstvu, temelji razvoja kvalitetnih programa u zajednici. Na konferenciji koja je okupila sudionike iz 20 zemalja iz Europe i Srednje Azije primarni je cilj bio podići regionalnu razinu podrške roditeljstvu fokusirajući se na jačanje sustava i stvaranje društvenih promjena i programa koji razvijaju pravovremenu podršku roditeljstvu.
Delegacija Hrvatske bila je predvođena gđom Margareta Mađerić, državnom tajnicom u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike koja je sudjelovala u panelu “Od politika do učinkovitih programa podrške roditeljstvu u svim sektorima”. Neonatologinja Anita Pavičić Bošnjak sudjelovala je u panelu “Podrška roditeljstvu kroz redovne zdravstvene usluge”, a predsjednica Centra za podršku roditeljstvu Rastimo zajedno, Ninoslava Pećnik, sudjelovala je u panelu “Ciljani programi podrške roditeljstvu”.
Konferencija je završena pozivom na akciju kreatorima politika, partnerima, donatorima i praktičarima da se obavežu na jačanje sustava podrške i prioritetnu brigu o potrebama male djece i njihovih obitelji.